Jak vybrat kuchyňskou váhu?

Kuchyňská váha je zejména při pečení nezastupitelným pomocníkem

Kuchyňská váha nesmí při vaření a pečení chybět. Vždyť dokonalý výsledek záleží často na přesném poměru jednotlivých surovin. Někdy stačí o několik gramů více nebo méně a několikahodinová práce může přijít vniveč. Aby byly vaše kulinářské výsledky vždy perfektní, přečtěte si našeho rádce a udělejte si jasno v tom, jak vybrat kuchyňskou váhu.

  • Jakub, redakce Heureka.cz
  • Doba čtení: 5 min.

Jak vybrat kuchyňskou váhu - základní požadavky

Frekvence užívání

Najde u vás kuchyňská váha využití jen jednou za týden? Pak vám bude stačit levnější model s většinou dílů z plastu. Pokud bude váha v pohotovosti častěji, vyplatí se připlatit za typ s kovovými díly, který vydrží větší zátěž. Ze stejného důvodu byste měli zohlednit i snadné uskladnění. V potaz vezměte i to, k čemu bude váha používána a co budete vážit. Kuchyňskou váhu využijete nejčastěji při pečení, kde je potřeba mouka, cukr, máslo atd. Oceníte ji ale stejně tak i při dietách, kdy budete vážit množství jednotlivých surovin. Využít ji můžete i při navažování kávy do mlýnku.

Typy vah

Mechanická kuchyňská váha je jednodušší na ovládání – nemusíte nikde nic zapínat, prostě položíte nebo nasypete surovinu na váhu a počkáte, až se ručička ustálí. Dalším pozitivem je, že nepotřebuje žádné baterie nebo elektřinu.

Na druhou stranu není tak přesná jako digitální kuchyňská váha. Ta má odchylku v řádu jednotek gramů (často dokonce opravdu pouze 1–2 gramy). Sice může být poněkud náročnější na ovládání, ale zase můžete např. změnit jednotky na displeji nebo přidávat jednotlivé suroviny na jedno vážení. I díky těmto výhodám bývají digitální váhy o něco dražší v porovnání s analogovým řešením.

Mechanické kuchyňské váhy

Digitální kuchyňské váhy

Lehká a přesná

Co se týče přenositelnosti, zde jednoznačně dominují lehké digitální váhy. Pokud budete chtít přístroj přenášet nebo převážet, bude lehká „placka“ vždycky příjemnější než bytelná mechanická váha s kovovou mísou.

Dalším faktorem je přesnost měření. I toto je oblast, kde hrají prim digitální kuchyňské váhy. Ty totiž mohou nabídnout měření s přesností až na 1–2 g, TOP modely dokonce na 0,5 g. U levnějších mechanických modelů pak počítejte s odchylkou i 25 g.

Obsluha

Jak už víte, v případě mechanických vah je ovládání jednoduché. Odaretujete je, položíte surovinu a odečtete váhu. V případě digitálních vah pak do hry vstupují různé programy, nastavení nebo možnost vážit více surovin na jedno „vážení“ a postupné přičítání hmotnosti.

Design

Otázka designu je vždy subjektivní, nicméně pokud vám vyhovuje klasický vzhled, sáhněte po klasických mechanických vahách s jejich kovovými miskami nebo posuvnými měřidly. Digitální varianty jsou dostupné ve více barvách, a snáz tak vyberete vhodný model do každé kuchyně. Už dávno nebudete omezeni jen na černou, bílou nebo šedou barvu. Digitální váhy můžete pořídit v téměř jakékoliv barvě, která vás napadne, stejně tak lze koupit váhy s různými dekory.

Materiál a kvalita zpracování

Původně byla většina kuchyňských vah z kovu, až později se přidaly materiály jako plast nebo sklo. K moderním materiálům dnes patří i dřevo, čím dál populárnější je např. bambus.

Při nákupu berte v potaz, že váha by měla být především stabilní – nejsou třeba příliš vysoké nožky, ale měly by být umístěny co možná nejvíc v rohu. Roli hraje také odolnost. Kromě toho, že vám na váhu může něco spadnout, budete ji mít nejspíš uloženou v šuplíku nebo ve spíži mezi ostatními spotřebiči. Ty do sebe mohou narážet, takže bytelné provedení se hodí. Nezapomeňte ani na to, že váha bude pracovat se sypkými a mokrými surovinami, které se mohou dostat do tlačítek a dalších součástek a následně je poškodit.

Kvalitní zpracování poznáte podle toho, že jednotlivé díly pěkně lícují a dosedají na sebe. Nic se zbytečně neohýbá a váha působí bytelným dojmem.

Napájení

Některé váhy vyžadují elektrickou energii, kterou získávají nejčastěji buď z baterek. V takovém případě se hodí indikátor zbývající energie, aby se váha nevypnula v nejméně vhodnou chvíli.

Vybavte si kuchyň šikovnými pomocníky. Inspirovat se můžete na naší stránce Vychytávky do kuchyně.

Výběr kuchyňské váhy podle provedení

Nástěnná

Nástěnná kuchyňská váha se připevňuje na zeď, podobně jako závěsná váha. Ale zatímco závěsnou váhu před použitím sundáte, nástěnná je připevněna napevno. Funguje tak, že jeden její díl odklopíte a zvážíte surovinu. V některých případech může jít o zajímavou dekoraci, jde však jen o okrajový segment trhu.

Stolní váha bez mísy

Bez výjimky se jedná o digitální váhy. Na jejich plochu můžete buď nasypat nebo položit suroviny a rovnou je zvážit. Druhou možností je nasypat je do mísy a jejich váhu pak odečíst. Tady se vám bude hodit funkce TARE, která s hmotností nádoby počítá automaticky.

Stolní váha s mísou

V ideálním případě bude možné váhu s mísou od sebe oddělit, a tak ji budete moct využívat také samostatně. V každém případě jde o praktické řešení především pro vážení různých sypkých směsí.

Vážící lžíce

Na menší váhy a objemy (cca do 400 gramů) můžete využít také váhu ve tvaru lžíce. Tou nabíráte suroviny a displej na rukojeti vám ukáže přesnou hmotnost.

Parametry

Rozměry a hmotnost

Půdorys odpovídá víceméně papíru formátu A4–A3, podle velikosti mísy. Pokud je váha bez mísy, může být vysoká jen několik málo cm, pokud balení obsahuje mísu, může být váha vysoká i 30 cm. Váha se pak odvíjí jednak od rozměrů, ale především od materiálu. To znamená, že nejlehčí plastové typy se pohybují kolem 200 gramů, naopak luxusní kovové modely dosahují i 5 kg a více.

Maximální nosnost

Základní modely mívají tuto hodnotu do 5 kg, nicméně standard se pohybuje mezi 5–8 kg. Více než 10 kg pak zvládnou profesionální váhy.

Přesnost vážení

Nejpřesnější digitální váhy pracují s odchylkou méně než 0,5 g. Pro většinu situací si ale vystačíte s tolerancí 1–5 g. Pozor si dejte na levnější mechanické váhy, které mají toleranci 10 a více gramů.

Objem mísy

Pokud má váha mísu, její objem se pohybuje nejčastěji od 1 do 3 l.

Měrné jednotky

Samozřejmostí jsou kilogramy a gramy. Některé váhy ale mohou pracovat i s litry a mililitry, byť je třeba počítat s určitou odchylkou. A jiné modely je možné nastavit, aby ukazovaly i alternativní jednotky, třeba libry.

Funkce

  • Dovažování/TARE – když nechcete každou surovinu vážit přímo na desce váhy, nebo složitě odečítat od hmotnosti misky, potřebujete tuto funkci. Ta si sama naváží nádobu a automaticky vám ukáže hmotnost čehokoliv v ní.

  • Displej – nejen, že je přehlednější než ryska nebo měrka, ale můžete si na něm přepínat i jednotky nebo vidět součet několika vah (pokud to přístroj umožňuje).

  • Výpočet nutričních hodnot – speciální váhy vám dokážou sdělit i nutriční hodnoty v jednotlivých surovinách. Můžete si tak snadněji rozplánovat např. dietu nebo jiný stravovací program.

  • Změna měrných jednotek – chytřejší váhy umí pracovat i s jinými než základními jednotkami, jako jsou kg a g. Dalšími možnostmi jsou např. libry a unce, hrnky, případně objemové jednotky – l a ml.

  • Nastavení a změna suroviny – opět výsada pokročilejších přístrojů, které dokážou pracovat se specifickou surovinou (mouka, rýže, cukr, …).

  • Měření tekutin – funkce, která dokáže převést hmotnost tekutiny na objem. Počítejte však s nějakou, i když malou odchylkou.

  • Dotykové ovládání – některé váhy už nemají klasická tlačítka, vše se ovládá pohodlně přes dotyková tlačítka či dotykový displej, jaký je např. na chytrém telefonu.

  • Indikátor slabé baterie – vyhněte se nepříjemnému překvapení uprostřed příprav. Indikátor vám včas ukáže, kdy je třeba baterii ve váze vyměnit.

  • Automatické vypnutí – doplněk, jenž po určité době nečinnosti váhu automaticky vypne, a tak šetří baterii.

  • Voděodolnost – ideální vlastnost ve chvíli, kdy pracujete s tekutinami, nebo i když máte váhu poblíž dřezu.

  • Paměť – uložte si svoje oblíbená nastavení a jednoduše je vyvolejte, kdykoliv bude třeba. Zrychlíte tak přípravu svého oblíbeného jídla.

  • Přenos – pokud fandíte technologiím, zvolte váhu s možností přenosu dat prostřednictvím bluetooth do mobilního telefonu. V aplikaci pak můžete vidět nutriční hodnoty, skládat si jídelníček atd.

Další kuchyňské spotřebiče

Kuchyňské roboty

Kuchyňské mlýnky

Mixéry

Jogurtovače

Domácí pekárny

Palačinkovače

Další užitečné články

Náš recept na zdravé včelí úly Recept na polomáčené linecké rohlíčky Recept na zdravé celozrnné medové perníčky ze špaldové mouky Jak na nakládání hub Recept na zdravé vanilkové rohlíčky bez cukru Recept na nepečené raffaello kuličky Pletení vánočky z 9 pramenů